PLATFORMA EDUKACYJNA

Gościmy

Odwiedza nas 45 gości oraz 0 użytkowników.

4.png
Odsłon artykułów:
1483275

„Żal że się za mało kochało
Że się myślało o sobie
Że się już nie zdążyło
Że było za późno.”                               ks. Jan Twardowski  "Żal" [fragm.]

 

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne smutku i zadumy. Takie są dwa pierwsze listopadowe dni, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. Odwiedzamy wtedy cmentarze, zapalając znicze pamięci na ich grobach – dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień.

Odwiedzając nekropolie, pomyślmy także o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie przyklęknie i nikt nie odmówi modlitwy. Może warto wziąć dodatkowy znicz i zapalić go na jakimś zaniedbanym, opuszczonym grobie?

      Wielu mieszkańców naszej gminy  mogiły swoich bliskich pozostawiło na Kresach. Opuszczone i zaniedbane czekają na naszą pamięć. Jak co roku uczniowie Gimnazjum w ramach akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA w październiku przeprowadzili zbiórkę zniczy, które zostały przekazane do siedziby Telewizji Wrocław.

Zapłoną one  na narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie, na Cmentarzu Łyczakowskim  we Lwowie, ale również na  polskich cmentarzach na Ukrainie. Na niektórych mogiłach nikt od wyjazdu Polaków nie zapalił nigdy nawet jednej lampki.

Jednocześnie informujemy, że uczniowie Gimnazjum im. Armii Krajowej w Żórawinie - wolontariusze akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA będą kwestować na cmentarzach Gminy Żórawina. Zebrane środki przeznaczone zostaną na ratowanie opuszczonych, często także zniszczonych polskich cmentarzy na dawnych Kresach I i II Rzeczypospolitej. Każdy datek przyjmiemy jako "dar serca" i wyraz pamięci o naszych przodkach.
    Te dwa listopadowe dni są dniami szczególnymi -  dniami, w których wspomnienia stają się żywe a myśli o przemijaniu prawdziwe.

Pamiętajmy, że życie ma swój początek i swój koniec i tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...

Szukaj na stronie

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń
maj 2019
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Łap Zdrowie

Reforma edukacji

 

CERTYFIKATY I PROGRAMY


 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Nie jesteśmy sami