PLATFORMA EDUKACYJNA

Zadanie 3. Przeprowadzenie spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego nt. Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna.

W ramach tego zadania uczniowie mieli możliwość spotkania się ze strażakiem oraz pielęgniarką. Dodatkowo uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

 

Spotkanie ze Strażakiem

Spotkanie ze strażakiem

            Dnia 18 grudnia 2012 roku odbyła się nietypowa lekcja Edukacji dla bezpieczeństwa, na której mogliśmy zapoznać się z pracą strażaka.

Zaproszony przez Pana Andrzeja gość, członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Żórawinie, opowiedział nam, jak groźny może być ogień. Dowiedzieliśmy się o tym, jak istotną rolę odgrywają czujniki czadu oraz poznaliśmy plan ewakuacji w razie pożaru. Okazało się, że strażacy są wzywani zarówno do ważnych przypadków, jaki i tych błahych. Niewielu z nas wiedziało, że przed dłuższym wyjazdem należy wyłączyć prąd, aby uniknąć nieszczęścia. Zostaliśmy poinformowani o prawidłowe obsłudze gaśnicy. Pomimo że mieliśmy już wiedzę potrzebną do przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, mężczyzna przypomniał nam je. Pod koniec spotkania mogliśmy rozwiać swoje wątpliwości, zadając pytania na frapujące nas tematy. Gość specjalny odpowiedział na nie wszystkie, co pozwoliło nom dogłębnie poznać jego zawód. To bardzo niebezpieczna i wymagająca odwagi praca.

            Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji. Wykład był interesujący, jednak nie tak jak te, przeprowadzane przez Pana Andrzeja.

            Katarzyna Kuśmierczyk kl. III R

 

W dniu 18 lutego 2013 r. w naszej szkole odbył się pierwszy etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Na podstawie wyników rozwiązanego przez uczestników testu wyboru  wytypowano sześcioosobową drużynę, która będzie reprezentować nasze gimnazjum w dalszej części konkursu. Są to:  Kinga Kniat, Katarzyna Kuśmierczyk, Patrycja Kolano, Mikołaj Dukiel, Szymon Kosiński i Sebastian Chmura. Pytania nie były łatwe i wymagały szczegółowej wiedzy, jednak uczniowie, solidnie przygotowani przez pana  Andrzeja Kondrackiego, poradzili sobie z nimi śpiewająco. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: p. dyrektor, społeczny inspektor ds. BHP  oraz nauczyciel EDB.


 

Pielęgniarką

Spotkanie z przedstawicielem służby zdrowia

Na jednej z ostatniej lekcji Edukacji dla bezpieczeństwa mieliśmy przyjemność spotkać się z panią pielęgniarka, która pracuje w ZOZ w Żórawinie.

Podczas tych zajęć dowiedzieliśmy się jak ważne jest nasze bezpieczeństwo oraz, tego, że choroby takie jak grypa to nie przelewki i nie powinniśmy przechodzić obok nich obojętnie. Przede wszystkim ważne jest, dbanie o naszą higienę ( np. mycie rąk, zakrywanie ust podczas kichania).

Kolejnym ważnym punktem tej lekcji był nasz ubiór, a mianowicie tok, że podczas choroby powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, by chronić się przed zimnym powietrzem oraz nadmiernym poceniem się. Pani pielęgniarka wspomniała również, że zmienianie odzieży na lekcję wychowania fizycznego jest jedną z głównych zasad zachowania higieny.

Pani pielęgniarka zwróciła szczególna uwagę na temat odżywiania. Ważne jest spożywanie śniadania. Uświadomiła nam, iż wszelkiego rodzaju fast foody są dla nas bardzo szkodliwe, dlatego należy postawić na zdrową żywność.

Skupiliśmy również uwagę na punkcie psychicznym człowieka. Nie powinniśmy przechodzić obojętnie obok krzywd i prześladowań. W przypadku zagrożenia życia drugiego człowieka, przede wszystkim pamiętać o własnym bezpieczeństwie i przy tym starać się wyciągnąć pomocną dłoń potrzebującym.

Paulina Jaszczuk

Weronika Kądziołko

Karolina Jaszczuk

3B

 

Policjantem

Spotkanie z policjantem

Dnia 12.02.2013r. w naszej szkole odbyła się lekcja z policjantem. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie z klas I i II.

Na początku spotkania funkcjonariusz przedstawił się i powiedział, że zajmuje się sprawami młodzieży. Zajęcia, które przeprowadził miały dotyczyć subkultur młodzieżowych. Wyjaśnił nam, czym różni się kibic od kibola, a także przypomniał, co grozi za udział w ustawkach i bijatykach. Opowiadał o problemach współczesnych młodych ludzi. Równocześnie mówił o karach, jakie mogą nas spotkać za różnego rodzaju wybryki, np.: za używanie wulgaryzmów w miejscach publicznych. Na końcu, każdy mógł zadawać pytania, na które Pan policjant chętnie udzielał odpowiedzi.

Lekcja była bardzo przydatna. Pomogła zrozumieć, że w życiu zawsze za swe czyny ponosi się odpowiedzialność. Uświadomiła nam, że policji nie należy się bać, i że z każdym problemem można się do niej zwrócić, bo przecież policjant to nie kto inny, jak normalny człowiek, tylko w mundurze i silnie przestrzegający prawa.

Agata Jankowska, kl. 2r

 

O STRAŻAKACH