PLATFORMA EDUKACYJNA

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Podczas obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

 

Biblioteka z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości poleca książki, które w swojej treści nawiązują do tych historycznych chwil.

 

 

Jenő Szentiványi – Orlęta Lwowskie

 

„Orlęta Lwowskie” to powieść, na której powinny wychowywać się całe pokolenia młodych Polaków. Jenő Szentiványi napisał książkę,  która wzrusza i w sugestywny sposób, z zachowaniem historycznych realiów, opisuje bohaterskie dzieje lwowskiej rodziny Potockich. Rodziny, w której z pokolenia na pokolenie przekazywano nieśmiertelne słowa Horacego: „Dulce et decorum est pro patria mori” – Słodko i chwalebnie jest umrzeć za ojczyznę.

Ryszard Kapuściński

 

Obrona Lwowa w 1918 i 1919 roku byłą jednym z najwspanialszych czynów polskiego oręża. Kilkuletni chłopcy zostawili domowe pielesze i z odwagą, przekraczającą często męstwo zaprawionych w boju żołnierzy, stawili opór ukraińskiej armii. Bez ich czynu nie byłoby w II rzeczypospolitej polskiego Lwowa i nie byłoby wielkiej legendy „Orląt” – młodych bohaterów, późniejszych wzorów dla warszawskich powstańców i żołnierzy wyklętych. Walka o Lwów zakończyła się sukcesem, jednym z kilu, które zbudowały dumę Polaków żyjących w międzywojennym dwudziestoleciu.

Tomasz Sakiewicz

 

 

Janusz Cisek, Marek Cisek – Do niepodległości

Wspaniały i wzruszający album, dokumentujący pięć niezwykłych lat 1914-1918, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju. Trudno o lepszą lekcję historii niż obejrzenie zebranych tu nalepek propagandowych, znaczków pocztowych, plakatów, obrazów i dziesiątek bezcennych fotografii. Są na nich miejsca i wydarzenia, sławni bohaterowie jak Piłsudski czy Paderewski i rzesze anonimowych ludzi, bez których Polski by nie było...

W przystępnym komentarzu - fakty, anegdoty i cytaty z różnych źródeł.

Album dopełnia perfekcyjnie przygotowane kalendarium.

 Są społeczeństwa, które czerpią siłę ze zwycięskich bitew, liczebności armii i wielkości podbitych terenów. Niewiele jest jednak takich narodów, które dumę swą czerpią z faktu, że kolejne pokolenia, niezależnie od szans na odniesienie zwycięstwa i wbrew racjonalnym przesłankom, podejmowały walkę o niepodległość Ojczyzny. Tego rodzaju imperatyw towarzyszył ochotnikom 1914 roku, uczestnikom walk w latach 1918-1921, obrońcom Rzeczypospolitej w 1939 roku i konspiratorom w czasie drugiej wojny światowej, wreszcie ludziom „Solidarności”. Bardziej lub mniej świadomie czerpali oni wzorce z postaw ukształtowanych w I Brygadzie Legionów Polskich.

 

źródło okładek i opisów: strony wydawnictw