PLATFORMA EDUKACYJNA

Ocena użytkowników:  / 1

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Podczas obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

 

Biblioteka z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości poleca książki, które w swojej treści nawiązują do tych historycznych chwil.

 

 

Jenő Szentiványi – Orlęta Lwowskie

 

„Orlęta Lwowskie” to powieść, na której powinny wychowywać się całe pokolenia młodych Polaków. Jenő Szentiványi napisał książkę,  która wzrusza i w sugestywny sposób, z zachowaniem historycznych realiów, opisuje bohaterskie dzieje lwowskiej rodziny Potockich. Rodziny, w której z pokolenia na pokolenie przekazywano nieśmiertelne słowa Horacego: „Dulce et decorum est pro patria mori” – Słodko i chwalebnie jest umrzeć za ojczyznę.

Ryszard Kapuściński

 

Obrona Lwowa w 1918 i 1919 roku byłą jednym z najwspanialszych czynów polskiego oręża. Kilkuletni chłopcy zostawili domowe pielesze i z odwagą, przekraczającą często męstwo zaprawionych w boju żołnierzy, stawili opór ukraińskiej armii. Bez ich czynu nie byłoby w II rzeczypospolitej polskiego Lwowa i nie byłoby wielkiej legendy „Orląt” – młodych bohaterów, późniejszych wzorów dla warszawskich powstańców i żołnierzy wyklętych. Walka o Lwów zakończyła się sukcesem, jednym z kilu, które zbudowały dumę Polaków żyjących w międzywojennym dwudziestoleciu.

Tomasz Sakiewicz

 

 

Janusz Cisek, Marek Cisek – Do niepodległości

Wspaniały i wzruszający album, dokumentujący pięć niezwykłych lat 1914-1918, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju. Trudno o lepszą lekcję historii niż obejrzenie zebranych tu nalepek propagandowych, znaczków pocztowych, plakatów, obrazów i dziesiątek bezcennych fotografii. Są na nich miejsca i wydarzenia, sławni bohaterowie jak Piłsudski czy Paderewski i rzesze anonimowych ludzi, bez których Polski by nie było...

W przystępnym komentarzu - fakty, anegdoty i cytaty z różnych źródeł.

Album dopełnia perfekcyjnie przygotowane kalendarium.

 Są społeczeństwa, które czerpią siłę ze zwycięskich bitew, liczebności armii i wielkości podbitych terenów. Niewiele jest jednak takich narodów, które dumę swą czerpią z faktu, że kolejne pokolenia, niezależnie od szans na odniesienie zwycięstwa i wbrew racjonalnym przesłankom, podejmowały walkę o niepodległość Ojczyzny. Tego rodzaju imperatyw towarzyszył ochotnikom 1914 roku, uczestnikom walk w latach 1918-1921, obrońcom Rzeczypospolitej w 1939 roku i konspiratorom w czasie drugiej wojny światowej, wreszcie ludziom „Solidarności”. Bardziej lub mniej świadomie czerpali oni wzorce z postaw ukształtowanych w I Brygadzie Legionów Polskich.

 

źródło okładek i opisów: strony wydawnictw

Ocena użytkowników:  / 0

 

41 procent polskich uczniów w badaniach PIRLS (Progress in International Reading Literacy Study) zadeklarowało, że lubi czytać książki.

Wskaźnik światowy to 56 procent.

 

Jedynie 32 proc. polskich uczniów lubi dostawać książki jako prezent.

Na świecie jest to 54 proc.

 

informacja: Biblioteka w Szkole 2018 nr 1

Ocena użytkowników:  / 2

 

Obyczaj spędzania wieczoru przy lekturze praktycznie zanikł.

Jak wynika z badań czytelnictwa Biblioteki Narodowej, w 2016 r. jakąkolwiek książkę przeczytało 37% Polaków w wieku co najmniej piętnastu lat, a 10% czytało 7 lub więcej pozycji.

Nie jest to powodem do chwały.

Rozpoczynamy akcję: „Nie bądź statystycznym Polakiem. Czytaj więcej niż jedną książkę rocznie”.

Biblioteka w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa otrzymała 15 tysięcy złotych na zakup beletrystyki dla młodzieży. Do końca grudnia zakupiliśmy ponad 600 egzemplarzy nowych książek, wśród których znalazły się tytuły zaproponowane przez uczniów.

 

Na stronie biblioteki zamieszczone będą propozycje książek z krótkimi opisami, które mogą być pomocne w wyborze lektury.

 

ZAPRASZAM DO KORZYSTANIA ZE ZBIORÓW BIBLIOTEKI –

NIE BĄDŹ STATYSTYCZNYM POLAKIEM!!!

Ocena użytkowników:  / 2

 

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Zanim zasiądziecie do wigilijnego stołu, sięgnijcie po książki opowiadające o tradycjach Bożego Narodzenia lub fabuła związana jest z okresem świątecznym.

 

 

Hanna Szymanderska - Wigilia

Tak obchodzonej jak w Polsce Wigilii nie świętuje się nigdzie indziej. W polskiej tradycji Wigilia to wieczór prawdziwego zbliżenia, lekcja miłości, najbardziej uroczyste i rodzinne święto w roku. To wieczór szczególnego przesłania, szczególnych obyczajów, szczególnej pamięci, słów, życzeń, smaków i zapachów. Książka Hanny Szymanderskiej jest jednym z najwspanialszych opisów wszystkich tych tradycji, które złożyły się na specyfikę polskiej Wigilii i polskiego stołu wigilijnego.

 

Jostein Gaarder - Tajemnica Bożego Narodzenia

"Tajemnica Bożego Narodzenia" to zaproszenie do niezwykłej wędrówki, w której przyłączamy się do orszaku podążającego do Betlejem, aby zdążyć na Narodziny Chrystusa.
Jesteśmy na tropie zagadki, gdzie współczesność przeplata się z przeszłością. Autor po mistrzowsku łączy poetycką fikcję z lekcją historii i refleksją o życiu; zanurzamy się w klimacie naturalnej bliskości w rodzinie, do którego w głębi serc tęsknimy, spotkania z Tajemnicą i... z sobą samym.
Książka Josteina Gaardera uczy, wzrusza i przerzuca pomost między światem dorosłych i dzieci. Obyśmy nigdy nie stracili go z oczu.

 

Jay Asher - Światło

Nowa powieść autora bestsellerowych "13 powodów".
Poruszająca love story dla nastolatków, której nie da się zapomnieć.
Sierra prowadzi podwójne życie, a jego rytm wyznaczają święta Bożego Narodzenia. Jedno to życie w Oregonie, przy plantacji drzewek choinkowych, którą prowadzi jej rodzina. Drugie to życie świąteczne, kiedy przychodzi czas ich sprzedaży i wszyscy przenoszą się na miesiąc do Kalifornii. Gdy podczas jednej ze świątecznych podróży poznaje Caleba, wszystko się zmienia.

 

Karol Dickens - Opowieść wigilijna

Uniwersalne przesłanie "Opowieści wigilijnej" sprawia, że należy ona od dwóch wieków do wąskiego kanonu najsłynniejszych bajek świata.

Książka opowiada historię przemiany skąpego, bezdusznego, samolubnego Ebenezera Scrooge’a w hojnego, serdecznego, sympatycznego człowieka. Dzięki niesamowitym przeżyciom jakie go spotkały w noc wigilijną zrozumiał do czego prowadzi skąpstwo, egoizm i skupienie wszystkich uczuć na pieniądzach.

Ocena użytkowników:  / 0

We wrześniu szkoła nasza wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy otrzymaliśmy podziękowanie za udział w czytaniu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego oraz przepięknie wydany egzemplarz "Wesela" z dedykacją Pary Prezydenckiej.