PLATFORMA EDUKACYJNA

19 kwietnia 2013r. razem z naszymi opiekunkami p. Anią Lemke- Sławińską i p. Mileną Śledź pojechaliśmy busem gminnym do Wrocławia, by przekazać do skupu makulatury nasze zbiory z samorz akcji

„Zbieraj makulaturę- ratuj konie”.

 

Spod szkoły wyszliśmy około godziny 8:40. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze w Wojkowicach pod sklepem p. Agaty Ścigajło - „Koniczynka”, by odebrać resztę makulatury.

 

W skupie zwarzono busa i ku naszemu zdumieniu okazało się, że zebraliśmy aż 400kg papierów. Zarobiliśmy 80 zł, które przekażemy fundacji Gaja sprawującej patronat nad naszą akcją.

 

Po co to robimy? Bo jak pisze na swojej stronie Gaja: „Rocznie w Polsce przeznacza się na ubój 60 tys. koni. Większość z nich, sprzedawanych zagranicę, czeka długa podróż przypłacona ranami i stresem. Długi transport powoduje u zwierząt niepokój, cierpienie, a nawet śmierć. Zwierzęta przewożone są w stłoczeniu, a to ogranicza im dostęp do świeżego powietrza, wody i pokarmu. Na rzeź trafiają młode konie hodowane na mięso lub przemęczone ciężką pracą oraz te wykluczone ze sportu czy zaniedbane.” Eksport koni na rzeź trwa od 70- 90 godzin. Jest to okrutna i wyczerpująca wyprawa. Klub Gaja ocalił już 53 konie skazane na przedwczesną śmierć – znajdując im bezpieczne schronienie, terapię i opiekę weterynaryjną.

 

Mimo złej pogody, humory nam dopisywały, ponieważ przyświecał nam szczytny cel. Przyczyniliśmy się przecież do ratowania koni.

 

 

Autor: Przemek Madej, klasa 3b