PLATFORMA EDUKACYJNA

Dnia 16.05.2013 zorganizowana grupa uczniów przejawiających talenty artystyczne wyruszyła na warsztaty twórcze do wrocławskiego prywatnego liceum ALA przy ul. Robotniczej 36/38. Opiekowały się nami i czynnie brały udział w warsztatach nasze nauczycielki p. Ania Lemke- Sławińska oraz p. Hania Kogińska- kierowniczka i inicjatora wyjazdu.


Kiedy dotarliśmy na miejsce przywitały nas uczennice pełniące rolę koordynatorek oraz pomocnic dla zwiedzających. Rozdały nam identyfikatory z wpisanymi imionami i zachęciły do artystycznych szaleństw. Mogliśmy się rozejść po całym terenie szkoły do interesujących nas miejsc. Najbardziej zwróciły uwagę dziewcząt: lekcja tańca prowadzona przez profesjonalnego i przystojnego młodego tancerza oraz zajęcia wytwarzania biżuterii z filcu. Chłopcy chwalili sobie głównie grę na bębnach, warsztaty teatralne, czerpania papieru i ćwiczenia z koordynacji i wytwarzania ogromnych baniek mydlanych. Sztuka origami czy batik- technika farbowania tkanin przyciągały tłumy. Wielu z nas zrobiło sobie pamiątkową pracę, malując woskiem pszczelim na kawału płótna. Skorzystałyśmy również z profesjonalnej sesji zdjęciowej z wyspecjalizowanym fotografem, który uczył nas, w jaki sposób obsługiwać sprzęt, ustawiać światło i pozować.

 

 

Po warsztatach zaproszono naszą grupę na patio na prezentację przygotowaną przez uczniów tego liceum. Wówczas dowiedzieliśmy się, że w szkole tej nie ma przerw, a lekcje trwają 35 minut. Podobnie jak na studiach nie ma wychowawców, tylko uczniowie zapisują się do opiekuna, który nad nimi czuwa. Sprawdziany natomiast zdaje się na konsultacjach. Wszystkim nam bardzo się to spodobało. Niektórzy wiązali swoją przyszłość z tym liceum, niestety do momentu podania ceny za czesne…


Kiedy wróciliśmy do Żórawiny wszyscy nie mogli się nacieszyć z uczestnictwa w niekonwencjonalnych zajęciach rozwijających nasze artystyczne dusze. Opowiadaliśmy innym o tym, co zobaczyliśmy.  Gdy nadarzy się możliwość ponownego spotkania w tym miejscu, na pewno nie będzie brakowało chętnych. Nasze panie były z nas bardzo zadowolone i dumne, że chętnie wykonywaliśmy wszystkie zadania. Ten wyjazd bardzo otworzył nas na sztukę. Zaczęliśmy inaczej ją postrzegać. Wreszcie nie jako zło konieczne, a coś dzięki czemu możemy odreagować. 

 

 

Artykuł przygotowała: Maja Kotoska, klasa 2r