PLATFORMA EDUKACYJNA

 

Cyberprzemoc to forma przemocy stosowana w Internecie (na przestrzeni portali społecznościowych, za pomocą komunikatorów, itd.) – swoim zakresem obejmująca m. in. nękanie, prześladowanie, zastraszanie, wyśmiewanie, poniżanie.

W związku z rozpowszechnieniem Internetu oraz funkcji, jaką zaczął on pełnić w codziennym życiu dorastających osób i dorosłych, zjawisko przemocy jest coraz częstsze. Warto jednak pamiętać, że sprawca stosujący przemoc za jego pomocą, może zostać szybko zidentyfikowany przez odpowiednie służby!

Wyróżnić można kilka rodzajów cyberprzemocy:

 

1. Przemoc werbalna

2. Umieszczanie w Internecie zdjęć i filmów wbrew woli osoby

3. Umieszczanie w internecie kompromitujących materiałów

4. Kradzież tożsamości.

Jest ona możliwa dzięki zdobyciu hasła do profilu użytkownika, komunikatora, poczty elektronicznej.

 

5. Upublicznianie tajemnic

Udostępnienie osobom trzecim prywatnych materiałów ofiary, np. zapisu rozmów, listów, zdjęć. Materiały te mogą zostać wykradzione z telefonu lub komputera. Sprawa może też wejść w ich posiadanie, będąc w bliskiej relacji z tą osobą. Straszenie ujawnieniem tajemnic służy sprawcom jako element szantażu do realizacji innych aktów agresji elektronicznej, np. zmuszania, by obnażali się przed kamerą internetową.

 

6. Prześladowanie

Polega na regularnym przesyłaniu niechcianych (agresywnych, ośmieszających) treści do ofiary za pomocą elektronicznych kanałów komunikacji, w tym gróźb.

 

7. Seksting

8. Agresja techniczna (hacking, bombing)

Są to działanie ukierunkowane przeciwko należącemu do ofiary sprzętowi, oprogramowaniu lub stronie internetowej. Obejmuje ona rozsyłanie wirusów, włamywanie się do komputerów. Bombing polega na automatycznym wysyłaniu do ofiary ogromnej liczby wiadomości np. poprzez pocztę elektroniczną, która blokuje jego system internetowy.

 

9. Wykluczenie (w tym informacyjne)

10. Śledzenie

Polega na inwigilacji osoby poprzez elektroniczne nękanie niechcianymi komunikatami. Często ta forma dotyczy osób, które wcześniej były w bliskiej relacji. Jest to najczęstszy rodzaj stosowanej cyberprzemocy wobec byłego chłopaka/byłej dziewczyny i definiowany jest w aktach prawnych jako składową tradycyjnego stalkingu.

 

 

Psychologiczne skutki doświadczania cyberprzemocy:

 

 • spadek poczucia kompetencji;
 • wzrost zachowań agresywnych;
 • depresja;
 • zachowania kompulsywne;
 • izolacja, wycofanie;
 • niska umiejętność nawiązywania nowych kontaktów;
 • nieufność;
 • niska samoocena;
 • zmienność nastroju;
 • zachowania autodestruktywne.

Sprawcy cyberprzemocy często mają przekonanie o bezkaralności i anonimowości. Nie doceniają istotności śladów internetowych, jakie za sobą zostawiają, a które znacznie ułatwiają służbom ich identyfikację.

Jednym z psychologicznych mechanizmów, który pełni rolę w angażowaniu się przez ludzi w akty cyberprzemocy, jest zjawisko torowania, dotychczas opisane w kontekście przemocy fizycznej i psychicznej. Osoba, która dopuściła się dotąd łagodnego aktu przemocy, z większą łatwością/większym prawdopodobieństwem, dopuści się go po raz kolejny.

 

Sprawcy cyberprzemocy mogą zostać ukarani na podstawie wybranych przepisów kodeksów: karnego, cywilnego i wykroczeń. Czyny, które podlegają odpowiedzialności karnej:

 • nękanie (art.107 kodeksu wykroczeń)
 • wulgaryzmy (art. 141 kodeksu wykroczeń)
 • groźby (art. 190 i art. 191 kodeksu karnego)
 • podszywanie (art. 190a kodeksu karnego)
 • włamania elektroniczne (art. 267 i art. 268 a kodeksu karnego)
 • naruszenie wizerunku (art. 23 i art. 24 kodeksu cywilnego)
 • naruszenie czci (art. 212 i art. 216 kodeksu karnego).

Drogi Uczniu!

Jeśli doświadczasz cyberprzemocy, pamiętaj, że możesz zgłosić ten fakt rodzicom lub osobie dorosłej na terenie szkoły w celu uzyskania wsparcia i pomocy oraz upewnienia się, że sprawca nie pozostanie bezkarny.

Jeśli masz potrzebę porozmawiania na ten temat anonimowo, możesz skorzystać z telefonu zaufania pod numerem:

116 111 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży).

Tylko w marcu tego roku, wykonano pod ten numer prawie 9000 połączeń.

 

Drogi Rodzicu!

 

Jeśli masz podejrzenie, że Twoje dziecko może być ofiarą cyberprzemocy, fakt ten należy zgłosić do szkolnego psychologa, pedagoga lub wychowawcy lub bezpośrednio na policję w celu uzyskania pomocy i pojęcia odpowiednich działań.

 

Jeśli pragniesz skonsultować się w tej sprawie anonimowo, by uzyskać informacje o możliwych formach pomocy swojemu dziecku, pamiętaj, że możesz skorzystać z darmowego telefonu zaufania pod numerem:

 

800 100 100 (Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie Bezpieczeństwa w Sieci).

 

Nielegalne treści znalezione w internecie, można również zgłaszać pod adresem:

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.