PLATFORMA EDUKACYJNA

W tym roku szkolnym po raz kolejny Klub Historyczny AK uczestniczył w projekcie "Kamienie Pamięci”.  Zadaniem do wykonania było odnalezienie nieznanego bohatera niepodległości. Zadanie bardzo trudne, gdyż po 100 latach, wojnie i przesiedleniach nie zachowały się prawie żadne dokumenty rodzinne. Uznaliśmy, że najwięcej informacji znajdziemy o powstańcach wielkopolskich. Zapoznaliśmy się z losami tego jedynego w naszej historii wygranego powstania, dzięki któremu Wielkopolska została przyłączona to Polski.

Udało się nam znaleźć czterech powstańców: Stanisława Wituckiego, Jana Gibasiewicza, Józefa Tarnogrodzkiego i Kazimierza Mikołajewskiego. Przygotowaliśmy cztery projekty. Efekty naszej pracy przedstawiliśmy w szkole, uczniom i rodzicom.

Zwróciliśmy się do Rady Gminy, aby jedna z ulic otrzymała zaszczytną nazwę Powstańców Wielkopolskich.

W dniu 24.05.2018r. prezentowaliśmy efekty naszej pracy w Krakowie na Gali razem z zespołami z całej Polski.

Na zakończenie otrzymaliśmy dyplomy i nagrody.

                                                                                     Magdalena Rozenek

   

 

Dnia 20. 12 . 2017 r. wraz z klubem historycznym AK wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę do Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Lekcja muzealna, w której braliśmy udział dotyczyła obchodów Świąt Bożego Narodzenia w czasach PRL-u. Na początku pani przewodnik przybliżyła nam rys historyczny, który ukazywał drogę do wprowadzenia w Polsce ustroju komunistycznego. Następnie zaprezentowano nam przygotowania świąteczne jakie odbywały się w tamtych czasach. Mogliśmy podziwiać również wygląd PRL-owskiej choinki i kartek świątecznych. Oprócz tego pani przewodnik opowiedziała nam co znajdowało się na wigilijnych stołach i jakie prezenty otrzymywały dzieci. Mieliśmy także okazję poznać nie tylko z opowieści naszych rodziców i bliskich, zwyczaje i obyczaje jakie towarzyszyły podczas tego magicznego czasu, np.: przetrzymywanie do Wigilii karpia w wannie, kupowanie wyrobów czekoladopodobnych. Oczywiście niewykluczone, że pewne z tych zwyczajów do dziś są praktykowane i celebrowane w niektórych polskich domach. Niezwykłym przeżyciem był fakt, że mieliśmy okazję na własne oczy ujrzeć rękopis „Pana Tadeusza” i szkatułę, w której był on przechowywany. Podziwialiśmy również kobiecą modę, m.in.: krótkie sukienki i gorsety. Następnie przyszedł czas na zajęcia praktyczne. W trakcie warsztatów mieliśmy okazję samodzielnie wykonać ozdoby choinkowe sprzed kilkudziesięciu lat. Podczas całej lekcji muzealnej panowała miła atmosfera. Wyjazd bardzo mi się podobał i myślę, że wielu z nas przybliżył nie tak odległą historię naszej Ojczyzny!


 

                                                                 Anna Jankowska

                                                                          kl. IIB

Finał projektu IPN ,,Kamienie Pamięci” Rzeszów 2017r

W tym roku kolejny raz członkowie Klubu Historycznego AK brali udział w ogólnopolskim projekcie ,, Kamienie Pamięci” . Polegał on na tym , że należało wyszukać postać bohatera , który w czasie wojny ratował Żydów. Najtrudniejsza część zadania to znalezienie bohatera. W tym wypadku okazało się ono łatwe. Rodzina jednej z uczennic była odznaczona medalem,, Sprawiedliwy Wśród  Narodów Świata”. Korzystając z okazji, że we Wrocławiu w Muzeum Pana Tadeusza znajduje się gabinet Władysława Bartoszewskiego, postanowiliśmy również tą postać włączyć do projektu. Zbieraliśmy informacje i przygotowaliśmy wystawę. Na spotkaniu z rodzicami uczniowie biorący udział w projekcie opowiedzieli , czego się dowiedzieli o rodzinie Węgłowskich i Władysławie Bartoszewskim jak również , o sytuacji Żydów w czasie II wojny Światowej. Na zakończenie tej części projektu zasadziliśmy Drzewko Pamięci.

Finał projektu odbył się w Rzeszowie. Zostało tam zaproszonych 8 najaktywniejszych uczniów. Pierwszego dnia zwiedziliśmy miasto. Mieliśmy na to dosyć mało czasu ,gdyż pod wieczór do hotelu podstawiono autokar którym udaliśmy się do Markowej do muzeum Ulmów . Była to rodzina ,która za ukrywanie Żydów została zabita. Najmłodsza córka miała wtedy 1,5 roku. Matka była w 9 miesiącu ciąży. Stali się oni symbolem pomocy jakiej udzielali Żydom w czasie II wojny Polacy.

Drugiego dnia wyruszyliśmy najpierw do Łańcuta, aby chociaż z zewnątrz zobaczyć zamek . Wnętrza były niedostępne ze względu na odbywający się tam festiwal. W Rzeszowie szybko przygotowaliśmy nasze stoisko. Specjalna komisja złożona z pracowników IPN przesłuchiwała uczniów pytając o  zadania zawiązane z wykonaniem projektu. Nasze dziewczyny spisały się znakomicie. Komisja bardzo zainteresowała się zwłaszcza rodzina Węgłowskich. Słuchała ich z dużym zainteresowaniem , zadano dodatkowe pytania. Po zaprezentowaniu wszystkich stoisk odbyło się wręczanie dyplomów i nagród. Po tej uroczystości wróciliśmy do domu.

Projekt ten dał nam możliwość prowadzenia badań naukowych. Wszyscy poznaliśmy wspaniałe postacie. Poznaliśmy rodzinę , która nie bała się pomagać, chociaż mogą zapłacić za to życiem. Uczniowie chętnie włączali się w zadania. Wykonywali je bardzo dobrze i na czas. Mieli ciekawe pomysły. Tego typu projekty powodują ,że uczą się wszyscy: uczniowie       i nauczyciel. Dlatego pragnie podziękować Klubowi Historycznemu AK za wspólną ciekawą współpracę.


Kamienie Pamięci ,, Życie za życie”

 

 

            Kolejny raz Klub Historyczny AK bierze udział w ogólnopolskim projekcie IPN. W tym roku zebraliśmy informacje o Polakach, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.                

 

 Postacie,  które poznaliśmy to Władysław Bartoszewski i rodzina Węgłowskich. Szklony finał odbył  się 22 marca. Członkowie klubu przed zaproszonymi gośćmi opowiadali czego się dowiedzieli i jaj zbierali materiały. 

 

Następnie zasadzili ,,drzewko pamięci ‘’ upamiętniające bohaterów projektu. 

 

Finał projektu odbędzie się w Rzeszowie 26 maja2017r

   

 

                                                                                                                                       Magdalena Rozenek

NAGRODA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE IPN ,,SPRZĄCZKI I GUZIKI”

Miło nam poinformować, że Marysia Szleszkowska i Julka Chmilczewska  wykonały pracę upamiętniającą jedną z ofiar mordu katyńskiego 1940 r oku i zostały uhonorowane nagrodą   I stopnia siódmej edycji konkursu ,,sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy’’ organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.  
Laureaci wraz z opiekunami wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym śladami zbrodni katyńskiej. Trasa będzie wiodła przez Białoruś i Litwę.

Praca została wykonana w ubiegłym roku szkolnym , a rozstrzygniecie konkursu miało miejsce pod koniec wakacji.

Marysi i Julce – naszym absolwentkom  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                    Magdalena Rozenek