PLATFORMA EDUKACYJNA

2. Promocja idei wolontariatu na terenie szkoły – zorganizowanie apelu, przedstawienia teatralnego, wykonanie plakatu. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac pisemnych/plastycznych, zdjęć, filmików przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

 

Podczas spotkań zespołu teatralnego oraz grupy wolontariuszy naszego gimnazjum, rozważaliśmy różne pomysły na występ o tematyce wolontariackiej. Rozmowy rozpoczęliśmy w połowie listopada, stąd szybko uczniowie podłapali temat świąt i zaproponowali, by połączyć bożonarodzeniowy klimat z potrzebami drugiego człowieka.

Gimnazjaliści dostrzegli, że w święta najłatwiej jest pomagać. Organizacje przekonują z radia, gazet, telewizji i internetu, że to najlepszy czas na pomaganie ubogim, chorym, porzuconym – zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Często jednak pomagając innym, zapominamy o najbliższych. Unosimy się własną godnością, dumą, ponosi nas egoizm, bądź zwykły przedświąteczny pęd za tym, by święta były wyjątkowe, a gdy coś nam się wymyka i nie idzie po naszej myśli… obrażamy się na świat.

Pomysł na pokazanie różnych ludzkich postaw w obrębie jednej rodziny oraz jej relacji sąsiedzkich, przyszedł dość naturalnie. Staraliśmy się pokazać tradycyjną rodzinę, w której jedna, niespodziewana decyzja córki przesądza o losach świąt. Spektakl „Krankowie- świąt nie będzie” – ukazuje jak zmieniają się ludzie, gdy sytuacja zaczyna ich przerastać. Zwraca uwagę na to, jak bardzo odrywając się od codzienności, odrzucamy to, co dla nas ważne, przy okazji ukazując swoją samotność i bezradność.

Jednocześnie w finale spektaklu podkreślona zostaje bezinteresowna pomoc otrzymana od bliskich: dziadków, teściów, wujostwo, sąsiadów, nawróconego świętego Mikołaja i Śnieżynkę, zaprzyjaźnionego księdza, sprzedawcę choinek, dzięki którym całe święta da się jednak zorganizować. Czas, relacja, bliskość, dochodzimy do wniosku, że właśnie tego nam najbardziej potrzeba w święta i nie tylko w święta…

Przybyli na spektakl przedstawiciele gminy, rodzice, grono pedagogiczne oraz uczniowie poddali się nastrojowi świąt.  Dali się ponieść duchowi Bożego Narodzenia, dzięki czemu mogliśmy na twarzach przybyłych gości dostrzec emocje od śmiechu, poruszenia, aż po głębokie wzruszenie. Sukces naszego przedstawienia był dla naszych aktorów, reżyserów i scenografów najważniejszą nagrodą.