PLATFORMA EDUKACYJNA

Dnia 12.06.2017r. jako grupa szkolnego koła teatralnego "O'koło" wybraliśmy się do Wrocławskiego Teatru Komedia na spektakl zatytułowany "Zemsta". Na początku przedstawienia w ramach lekcji teatralnej zostaliśmy szczegółowo zapoznani z autorem dramatu- Aleksandrem Fredro. Ciekawostek z życia polskiego komediopisarza dowiedzieliśmy się z przedstawionej nam prezentacji multimedialnej.

Komedia została wyreżyserowana przez Wojciecha Dąbrowskiego i Pawła Okońskiego. Cały spektakl osadzono w epoce, aktorzy świetnie ukazali odzwierciedlenie książkowych postaci, takich jak Cześnik, Papkin czy Rejent. Zabawne momenty dramatu dzięki temu okazały się być jeszcze bardziej wesołe. Na sali nie zabrakło śmiechu, a także głośnego aplauzu. Sam spektakl bardzo nam się spodobał. Dzięki niemu mogliśmy zobaczyć omawianą lekturę "Zemsta" z zupełnie innej perspektywy- nie jako czytelnicy a widzowie.

To był świetny pomysł, by zakończyć sezon teatralny właśnie klasycznym spektaklem.

 

 

 

Klaudia Chrzanowska, kl. 3a

W dniu 14.05. 2017r., razem z grupą szkolnego koła teatralnego O’koło wybrałyśmy się na spektakl improwizowany przez "Dwóch Panów". Dwaj Panowie to wrocławscy improwizatorzy związani z Teatrem Improwizacji "Improkracja" oraz Akademią Improwizacji. Ich spektakle to improwizowane komedie, które są nacechowane gęstymi relacjami postaci, dawką dobrego humoru i zaskakującymi sytuacjami. Miejscem „naszego” przedstawienia był klub literacki PROZA w kamienicy Przejścia Garncarskiego.

Spektakl improwizowany to taki twór, w którym aktorzy nie mają przygotowanych wcześniej ról i kwestii, a nawet nakreślonych wstępnie sytuacji, w jakich mają się znajdować. Dwaj Panowie na początku poprosili widownię o rzucenie przypadkowego zdania, które miało się stać hasłem, które rozwiną na scenie. Naszym zdaniem „z sali” było "kocham Agę".

Po skończonym występie mieliśmy okazję porozmawiać z aktorami. Zostali specjalnie dla nas, by odpowiedzieć nawet na najdziwniejsze pytania na temat sztuki improwizacji. Mieliśmy więc jedyną w swoim rodzaju okazję posiedzieć z aktorem Mateuszem Płochą absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, który szkolił się z improwizacji w Chicago min. w iO Chicago, Annoyance Theater oraz u Jimmiego Carrane'a oraz Arturem Jóskowiakiem trenerem improwizacji oraz biznesu, komikiem, konferansjerem, absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, współzałożycielem Teatru Improwizacji Improkracja oraz laureatem największych festiwali komediowych w kraju. Improwizacji uczył się od trenerów m.in. z USA, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Izraela, Argentyny, Słowenii. Ze sceną wrocławską związany od 2006 roku. Od nich właśnie dowiedzieliśmy się na czym polega improwizacja i czym rożni się od teatru; oraz że każdy może się tej sztuki nauczyć.

Najważniejszą dla nas lekcją wyniesioną z tego spotkania było, że każdy może się oswoić z porażką, ponieważ jest to taka dziedzina sztuki, w której często coś się nie udaje. A co istotne, że każdą porażkę, każdy błąd można szybko przekuć w sukces! Takie spotkania z aktorami pozwalają nam poznać teatr od zupełnie innej strony! Pokazują, że nie jest to temat odległy i nieosiągalny dla nas.

Co do samego przedstawienia… Klimat, który tam panował był bardzo osobliwy. Sprawiał, że wszyscy czuli się swobodnie, jakby byli częściami tego widowiska. Widownia była niewielka, co sprawiło, że czuliśmy się komfortowo.  Wycieczka ta uświadomiła nam,  że teatr to nie tylko komedie dramatyczne i wielkie dramaty odgrywane na szerokiej scenie, ale przede wszystkim te skromne, niszowe, awangardowe spektakle odgrywane na skromnych deskach.

 

Jednocześnie chcieliśmy BARDZO MOCNO PODZIĘKOWAĆ Panu Rakowi,

który dowóz do teatru dał nam w prezencie:)

 

 

Weronika Zaworska i Małgosia Witka, kl. 3c

Dnia 24.04.2017r. członkowie szkolnego koła teatralnego "O'koło" pod opieką p. Ani Lemke- Sławińskiej wybrali się do Wrocławskiego Teatru Komedia na spektakl zatytułowany „Pomoc domowa".

Od samego początku tytuł widowiska był dla nas zagadką, jednak już o godzinie 19”00, którą poprzedził donośny dźwięk gongu, nasze wątpliwości zostały rozwiane. Kiedy na scenie pojawiła się kobieta sprzątająca, wszystko stało się jasne. To ona będzie w tej sztuce najważniejsza – i nie zawiedliśmy się!

Sztuka napisana przez Marc'a Camolettiego i wyreżyserowana przez Wojciecha Dąbrowskiego trwała 120 minut. W znakomitej adaptacji Bartosza Wierzbięty (autora dialogów do "Shrek", "Madagaskar") została przetłumaczona przez niego po sukcesie sztuki "Boeing, Boeing". Pan Wierzbięta przeniósł postać Nadii ze wspomnianej sztuki w nowe realia i inne życiowe sytuacje.

Akcja spektaklu rozgrywa się w domu Maxa i Joli- nietuzinkowego małżeństwa, prowadzonym przez obdarzoną ciętym dowcipem i niezwykle inteligentną pomoc domową, Nadię. Motywem przewodnim są: małżeństwo, zdrada, przygoda miłosna. Nas, widzów zaskoczyły przezabawne dialogi i docinki wplatane w nietypowe sytuacje z życia wzięte. Akcja polega na pobocznym życiu miłosnym małżonków, które nieoczekiwanie schodzi na jedną i tę samą ścieżkę. Sprawy się komplikują, gdy ich partnerzy na boku wraz z nimi przebywają w jednym mieszkaniu nie wiedząc, iż nie są jedynymi jego lokatorami w danym dniu.

Co się stanie, gdy kochanek Joli stanie ramię w ramię z jej mężem? Co się wydarzy, kiedy w jednym pomieszczeniu zagoszczą kochanka Maxa i Jola? Jaka w tym wszystkim jest rola Nadii, bez której przedstawienie nie miałoby sensu? Odpowiedź znaleźliśmy w komedii, która zdobyła nasze serca!

Było to 7 200 sekund rozbawienia i nieschodzącego z twarzy uśmiechu; chwile uronienia łez oraz tracenia oddechu. A to wszystko ze śmiechu!

Tradycyjnie po zakończeniu udaliśmy się na scenę po pamiątkowe zdjęcie. Ku naszemu zdziwieniu, zza kurtyny wyłoniła się Jola- w tej roli aktorka Katarzyna Skoniecka, która zaczęła z nami rozmowę i zgodziła się dołączyć do naszej fotografii! Tego wyjazdu nie zapomnimy nigdy. Było to absolutnie niesamowite przeżycie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyjazdy do teatru komedii!

 

 

Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców, która pozytywnie odpowiedziała na wniosek członka koła teatralnego O'koło i przewodniczącej szkoły - Małgosi Witki, i zasponsorowała nam przejazd do Teatru Komedia we Wrocławiu. DZIĘKUJEMY!

 

Rozbawiona, Emilia Bazylińska, kl. 2e

     Dnia 01. 03. 2017r. członkowie szkolnego koła teatralnego „O'koło” wraz z opiekunem p. Anią Lemke- Sławińską wybrali się do wrocławskiego Muzycznego Teatru Capitol. Sztuka, którą zobaczyliśmy nosi tytuł „Mistrz i Małgorzata''. Musical ten powstał w oparciu o powieść M. Bułhakowa o tym samym tytule.

       O godzinie 18:30 wszyscy wygodnie siedzieliśmy na naszych miejscach z biletami w ręku. Niecierpliwie czekaliśmy na trzygodzinny spektakl, który właśnie za chwilę miał się zacząć.

    Najważniejszym bohaterem przedstawienia jest szatan, który zstępuje na Ziemię, by czynić zło, ale zupełnie nieświadomie wszystkie jego uczynki stają się dobre. Akcja powieści rozgrywa się w komunistycznej Moskwie przepełnionej biedą, cierpieniem i dyktaturą. W tym czasie tytułowy bohater- Mistrz odnajduje promyk słońca w szarej rzeczywistości –  poznając miłość swojego życia- Małgorzatę. Mężczyzna napisał powieść, w której opisuje życie Chrystusa. Nie została ona jednak pochwalona przez krytyków, co doprowadziło go do załamania nerwowego. Trafił do szpitala psychiatrycznego, przez co rozstał się ze swoją ukochaną Małgorzatą. Kobieta nie potrafiła pogodzić się z utratą kochanka, więc postanawia zawrzeć pakt z diabłem. Zamieniła się w wiedźmę i mściła się na ludziach, którzy skrytykowali powieść jej Mistrza. W zamian za czynienie zła diabeł spełnił jej najskrytsze marzenie.

     Sztuka ukazuje jak ważna w naszym życiu jest miłość i ile jesteśmy w stanie dla niej poświęcić. Dodatkowo pokazała, jak wiele w obliczu manipulacji i szantażu jesteśmy wstanie porzucić.

       Przedstawienie, pomimo tego, że niektóre epizody były dla nas niezrozumiałe, zrobiło na nas wrażenie. Spektakularna scenografia: tramwaje, auta, budki telefoniczne, na scenie zadziwiały. Dodatkowo sceny zbiorowych śpiewów i tańców, z których wyłaniali się soliści bardzo nas wzruszały. Najlepiej bawiliśmy się na pokazie Czarnej Magii w moskiewskim teatrze Variete, kiedy karty zmieniły się w kapelusz, spod kociego ogona wypadła laska, urwano głowę wodzirejowi, a od strzału z pistoletu na widownię spadły pieniądze.

     Na scenie mieliśmy okazję zobaczyć najwybitniejszych wrocławskich i krakowskich aktorów, takich jak: Justyna Szafran, Ewelina Adamska- Porczyk, Tomasz Wysocki, Rafał Dziwisz, Mariusz Kilian, Konrad Imiela. Orkiestrą NA ŻYWO dyrygował Piotr Dziubek.

 

Ze spektaklu dowiedzieliśmy się, że:

- Rękopisy nie płoną!

- Tak, człowiek jest śmiertelny, ale to jeszcze pół biedy!

- Świeżość bywa tylko jedna – pierwsza i tym samym ostatnia

- Fakty to najbardziej uparta rzecz pod słońcem

- Ten, który kocha, powinien dzielić los tego, kogo kocha

- Wszystko będzie, jak być powinno, tak już jest urządzony świat.

 

Za kulisami Capitolu --> klik 

 

Weronika Tarnogrodzka, Julka Marcinkiewicz kl. 1e

Dnia 13.01.2017r. członkowie szkolnego koła teatralnego „O’koło” uczestniczyli w lekcji teatralnej w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Lekcja dotyczyła gatunku dramatycznego, jakim jest komedia. Śmiech, humor i żart były motywami przewodnimi spotkania.

            O godzinie 9:15 uczniowie wraz z opiekunem opuścili budynek szkoły, by na czas dotrzeć do celu. Godzina 9:45- bilety odebrane, a o 10:30 zasiadaliśmy na miejsach.

Przed lekcją chwilę wolnego czasu przeznaczyliśmy na zwiedzanie nowoczesnego i niezwykłego budynku. Ściany bogate w złote zdobienia, wielkie lustra, podłogi niczym obrazy Picassa, każdy kąt wypełniony roślinnością, a nad naszymi głowami- żywa zielona ściana. Nowoczesność przeplatała się z klasyką. Gimnazjaliści z twarzami pełnymi podziwu i zainteresowania pokonywali kolejne metry wzdłuż i wszerz, aby żaden szczegół nie umknął ich uwadze. Dźwięk trzech charakterystycznych dzwonków pogonił wszystkich zebranych do zajęcia miejsc na sali.

Światła zgasły, a pomieszczenie wypełniła radosna piosenka, której refren brzmiał: „Liżę twoje serce”- tytuł najnowszej sztuki, jaką teatr ma teraz na afiszu. Kurtyna się rozsunęła, a na scenie pojawiło się dwóch mężczyzn- Konrad Imiela oraz Eugeniusz Dziemidok- prowadzący. Obaj panowie swoje życie poświęcili aktorstwu. To bardzo znane nazwiska, nie tylko z wrocławskiej sceny! Dzięki nim publiczność mogła poczuć teatralny klimat, jak i obecność motywów wymienionych wcześniej (śmiech, humor, żart). Opowiadali o powstaniu dramatu. O różnicach między tragedią a komedią. O początkach, przemianach i celach- co komedia ma w nas wzbudzić? Jakie emocje ma wywołać? Odpowiedzi na te pytania przeplatali w swoich wypowiedziach, które opierały się na koncepcie włoskiej komedii „Dell’ arte”. Stanowiła ona fundament zajęć. Zaaranżowali przykładową scenkę, w której udział wzięli wylosowani uczestnicy - uczniowie- w tym nasza Małgosia Witka! Po zabawnym i krótkim epizodzie nadszedł czas na fragment capitolskiej sztuki „Liżę twoje serce”- w swoich rolach na scenie, na żywo przed nami wystąpili: Helena Sujecka, Ewelina Adamska- Porczyk, Andrzej Gałła, Bartosz Picher.

Gimnazjaliści opuścili sale z twarzami pełnymi zachwytu i podziwu, natomiast całą wycieczkę zakończono symbolicznym zdjęciem szkolnej grupy teatralnej „O’koło” na tle jednej z nowoczesnych i ekscentrycznych przestrzeni.

            Wyjazd z pewnością należy zaliczyć do udanych. Z uśmiechem i w dobrych humorach powróciliśmy do szkoły.

 

Teraz pytamy, kiedy następna wycieczka?

 

 

Kaja Miedzińska, kl. 2e