PLATFORMA EDUKACYJNA

     19 lutego 2018 r. koło biologiczne pod opieką p. Magdaleny Romańczuk oraz p. Katarzyny Staszkiewicz przygotowało debatę pt. „Zdrowie na talerzu". Prezentacja odbyła się na 7 godzinie lekcyjnej. Wzięli w niej udział przedstawiciele klas, którzy byli zainteresowani sprawą odżywiania.

     Podczas debaty poruszyliśmy temat potrzebnych nam na codzień składników, aktywności fizycznej, bycia zdrowym i pełnym sił. Nie zabrakło także informacji o wartościach odżywczych podstawowych produktów. Przestawiliśmy zamienniki niezdrowego jedzenie. Uczniowie sami mogli doświadczyć smaku potrawy, którą była pyszna pizza na spodzie z kalafiora. Potem wspólnie odbyliśmy dyskusję jak możemy się ruszać. Każdy mógł powiedzieć co robi i jaką aktywność fizyczną uprawia. W celu sprawdzenia, czy przedstawiciele klas nas słuchali i co wynieśli ze spotkania otrzymali na koniec krótki test. Po podliczeniu wyników okazało się, że różnice w punktach są minimalne, jednak pierwsze miejsce zajęła klasa 3A.

     Z naszej debaty można było wiele wyciągnąć. Wszyscy wyszli z uśmiechami na twarzach oraz z nową wiedzą, którą można wykorzystać na co dzień, by cieszyć się zdrowiem.

                                                                                   Wiktoria Jazienicka kl.III E

 

Dnia 12.01.2018r. o godzinie 14:20 wyruszyliśmy autobusem szkolnym na Uniwersytet Przyrodniczy na noc biologów. Po dotarciu na miejsce, zostaliśmy przekierowani do sali wykładowej, gdzie oglądaliśmy dwa filmy przyrodnicze. Pierwszy z nich opowiadał o salamandrze plamistej - jaszczurce o żółtych plamach. Drugi film było o starych drzewach i zwierzętach, dla których są one domem. Następnie ruszyliśmy do kolejnej sali. Studentki, które prowadziły wykład, opowiedziały nam o przekąskach z robaków. Przedstawiły nam argumenty, które miały nas przekonać do ich spożycia, m.in opowiedziały nam o ich wartościach odżywczych. Byliśmy zaskoczeni, że zawierają tak mało kcal, że mają dużo białka i można wzbogacić przez nie swoją dietę. Nie mogło odbyć się od degustacji tych zdrowych przekąsek. Jedni się krzywili, inni jedli z apetytem, a byli tez tacy, którzy nie mogli na nie patrzeć. Po degustacji przeszliśmy do ostatniej sali wykładowej, w której odbyły się zajęcia dotyczące zmysłów poszczególnych zwierząt. Ostatni wykład zaciekawił mnie najbardziej. Po ostatnim z wykładów ok. godziny 21:00 wróciliśmy do domu. Według mnie był to bardzo udany wyjazd.
Atmosfera była przyjemna, pomimo zmęczenia jestem zadowolona z wycieczki. Myślę, że dużo nauczyłam się z tych wykładów.
Jestem pod wielkim wrażeniem, jak niesamowitą wiedzę mają ci studenci. 

                                                                                              Marta Jarosz kl.2a

 

Dnia 12 grudnia 2017 roku o godzinie 14:30 w sali 205 odbyło się spotkanie z pielęgniarką panią Anetą Nitecką.  Przyniosła nam wiele ciekawych przedmiotów które na co dzień wykorzystuje w swojej pracy m.in. cewnik. Opowiedziała nam o swoim  jakże odpowiedzialnym zawodzie. Przekazała  cenne informacje na temat  układu  pokarmowego. Na  końcu podziękowaliśmy pani Anecie wręczając  kwiatek oraz rysunek. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze.

 

Monika Szachniewicz  kl.II A

 

22 listopada na 8 lekcji koło biologiczne pod opieką p. Magdaleny Romańczuk miało przyjemność gościć pana weterynarza Bogusława Dumę.

Nasz gość ma za sobą lata doświadczenia pracy ze zwierzętami – odpowiadał na wiele, często trudnych i szczegółowych pytań, począwszy od karmienia naszych podopiecznych kończąc na salonach optycznych dla psów i kotów. O wielu rzeczach nie mieliśmy pojęcia, dlatego takie spotkanie było dla nas bardzo cenne. Miło wspominamy listopadowe koło i jeszcze raz dziękujemy naszemu gościowi za przybycie.

Małgorzata Kuśmierczyk

kl.2E


 

3 października 2016r. wszyscy członkowie Koła Biologicznego udali się na warsztaty ekologiczne w Borzygniewie. Tematem  warsztatów były zwierzęta leśne. Zajęcia prowadził dla nas Pan Radosław Sosnowski.

Wyjechaliśmy  ze szkoły ok. 8:00 rano. Na miejscu, zostaliśmy miło powitani i poproszeni o zajęcie miejsc w sali  Ośrodka  Sportów Wodnych, gdzie odbył się  wykład i prezentacja. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu nieznanych dla nas wcześniej faktów, np. lis potrafi podskoczyć na 2 metry do góry. Omówiono nam również tropy zwierząt, przez co  nauczyliśmy się je rozpoznawać.

Po części wykładowej poszliśmy na krótki spacer, gdzie prowadzący opowiedział nam historię zalewu. Rozpaliliśmy również ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Dzień spędziliśmy bardzo przyjemnie.

Myślę że każdy z nas dowiedział się i zapamiętał wiele ciekawych informacji. Wszystkim uczestnikom bardzo się podobało.

 

Wiktoria Jazienicka kl. IIE