PLATFORMA EDUKACYJNA

 

REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

 

W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami okresem wyboru szkół ponadgimnazjalnych, oto kilka przydatnych linków, który stanowi wyciąg najważniejszych informacji związanych z tym tematem:

 

Schemat systemu kształcenia po gimnazjum

Schemat pokazujący, jakie możliwości edukacyjne dają poszczególne szkoły

Licea we Wrocławiu

Szkoły prowadzące kształcenie zawodowe

Oferta edukacyjna szkół w Powiecie Wrocławskim 

Zasady rekrutacji

Terminy rekrutacji

Obliczanie punktów rekrutacyjnych

Wyniki rekrutacji we wrocławskich szkołach w roku 2017

 

DORADZTWO ZAWODOWE

 

Wiesz co jest największą tragedią tego świata? Ludzie, którzy nigdy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności. Synowie, którzy zostają kowalami, bo ich ojcowie byli kowalami. Ludzie, którzy mogliby fantastycznie grać na flecie, ale starzeją się i umierają, nie widząc żadnego instrumentu muzycznego, więc zostają oraczami. Ludzie obdarzeni talentem, którego nigdy nie poznają. A może nawet nie rodzą się w czasie, w którym mogliby go odkryć.

Terry Prachett

 

To, co powiedział Terry Prachett sprowadza się do jednego – do refleksji nad własnym życiem. Co przez to rozumieć?

- zdawanie sobie sprawy z tego, że każdy wybór (a nawet jego brak!) przynosi konsekwencje;

- zastanawianie się, poddawanie pod wątpliwość tego, co ktoś do nas mówi (choćby nawet byli to rodzice czy nauczyciele!);

- odkrycie swoich umiejętności, potrzeb i wizji przyszłości i dostosowanie działań, by je zrealizować.

 

Wybranie własnej ścieżki, która jest dużo bardziej skomplikowane niż odpowiedź na pytanie: „Do czego mam talent?”. O tym i innych aspektach budowania swojej zawodowej drogi rozmawiamy na  indywidualnych spotkaniach. Niebawem nadejdzie też okazja, by – dzięki zastosowaniu narzędzi diagnostycznych – rozpocząć lub pogłębić refleksję nad swoją przyszłością.

 

Pomóc mogą także filmy nagrywane na konferencjach TED, których motto to: „Pomysły warte rozprzestrzenienia”. Osobom, które wciąż wahają się w kwestii wyboru ścieżki kariery, są na początku drogi jej konstruowania, a także tym, które mają mocne na nią poglądy polecam z całego serca. Doświadczenie najlepiej zdobywa się ucząc na swoich błędach, ale niektórych z nich można uniknąć między innymi dzięki chłonięciu słów mądrych ludzi.

 

(Wszystkie filmy są dostępne z polskimi napisami – trzeba tylko wybrać odpowiedni język)

 

Jak znaleźć pracę, którą się kocha? to film , który pomoże Wam zdać sobie sprawę z możliwości, które daje współczesna rzeczywistość i sposób w jaki znaleźć w pracy spełnienie. Życie na własnych zasadach jest możliwe – warto jednak wiedzieć, jak się za to zabrać.

 

 

Obejrzyjcie film dotyczący tego,dlaczego niektórzy z nas nie mają przeznaczenia, jedynego prawdziwego powołania i nie wszyscy mamy jedną wielką rzecz do zrobienia podczas naszego życia. To film o tym, jak świat potrzebuje ludzi, którzy interesują się wieloma rzeczami. I jak to ograć we współczesnym świecie. Wiecie, że statystyki mówią, że średnio co 7 lat będziemy się przebranżawiać? Nie mam na myśli zmiany pracy, ale całkowite zmienianie zawodu. Szczęśliwcom pewnie uda się wykształcić w jednym kierunku i spędzić życie na pogłębianiu tej wiedzy, ale na resztę, która nie ma jednego powołania czekają także dobre wieści.

 

„Milsza, delikatniejsza filozofia sukcesu” to film o tym, dlaczego w dzisiejszych czasach takie znaczenie przykładamy do kariery, jak presja społeczna na nas wpływa i co możemy zrobić, żeby wszystkim żyło się na świecie lepiej. Czym jest sukces? Czy można mieć go zawsze i w każdej dziedzinie? Warte przemyślenia dla osób o mniej „przebojowym” charakterze, a także dla tych, które mają tendencję do oceniania ludzi pod kątem wykonywanej przez niej pracy. Bardzo pouczające wystąpienie, w którym każdy znajdzie coś dla siebie!

 

ZMIENIAJĄCY SIĘ RYNEK PRACY

 

Świat się zmienia. Dlatego zmieniać będzie się także rynek pracy. Zgodnie z badaniami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju „65% dzieci rozpoczynających dziś edukację będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją”

 

Kilka cytatów z artykułu:

 

Głód wiedzy to dziś ogromny atut na rynku pracy (…). Nabywanie zupełnie nowych umiejętności czy zainteresowanie nowymi rozwiązaniami technologicznymi, czyli krótko mówiąc zdolność poszerzania swojej wiedzy, będzie coraz ważniejszą kompetencją dla pracodawców. (…) Gotowość na zmianę, wzajemne otwarcie na nowe potrzeby ze strony pracowników i firmy – to ważne elementy przepisu na sukces w cyfrowej gospodarce. (…) Warunkiem jest jednak inwestycja firm w trzy czołowe umiejętności specjalistów: kompetencje technologiczne, umiejętność rozwiązywania skomplikowanych zadań oraz gotowość do zmiany i nauki.