PLATFORMA EDUKACYJNA

 Dnia 28.04.2017r., razem z naszymi koleżankami i kolegami z klasy 3c oraz wychowawcą p. Mileną Lis, udałyśmy się do Aresztu Śledczego przy ul. Świebodzkiej 1 we Wrocławiu. To tam realizowany jest ostatni etap programu prewencyjnego KMP we Wrocławiu ,,Gimnazjalisto! Twoje życie, Twój wybór!''

 

 

Po wejściu do więzienia zostaliśmy dokładnie sprawdzeni i przypomniano nam, że na teren aresztu nie można wnosić, między innymi, telefonów komórkowych. Naszej grupie został przydzielony wychowawca, który na co dzień sprawuje opiekę nad więźniami. Abyśmy lepiej zrozumieli zasady pracy w Służbie Więziennej, obejrzeliśmy filmy o historii polskiego więziennictwa i samym budynku przy ul. Świebodzkiej. Następnie, spotkaliśmy się z trójką osadzonych tam mężczyzn. Panowie szczerze opowiedzieli nam o swojej przeszłości, o błędach i niemądrych decyzjach, przez które trafili do tego przytłaczającego miejsca. Kradzieże, oszustwa, rozboje, a za nie wyroki po kilka i kilkanaście lat. Mieliśmy możliwość zadania osadzonym kilku pytań, na które chętnie odpowiadali. Sami przyznali, że była to dla nich szansa na oderwanie się na chwilę od więziennej monotonii.
Po krótkiej przerwie udaliśmy się na zwiedzanie aresztu śledczego. Wychowawca pokazał nam, jak wyglądają cele, spacerniak, miejsce spotkań osadzonych z adwokatami, a także sala widzeń z rodzinami. Wszystkie pomieszczenia były bardzo małe i wzbudzały w nas negatywne emocje. Czuliśmy się przytłoczeni i wręcz mieliśmy ochotę uciekać.
Zakończeniem pobytu w areszcie było powtórne przejście przez bramkę kontrolą i odebranie naszych legitymacji.


Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym programie. Wizyta w Izbie Dziecka, spotkania z policjantami, wreszcie pobyt w Areszcie Śledczym, zmusiły nas do wielu refleksji. Uświadomiliśmy sobie, że nie warto, na przykład poprzez błędy młodości, skracać swojej wolności.


Spotkani przez nas osadzeni bardzo żałowali swoich niemądrych decyzji, za które teraz bardzo płacą. Przekazali nam ważną lekcje.

 

Jagoda Drzewiecka i Marcelina Maios-Majewska kl.3c

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia).

 

Wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane.

Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki.

 

Rezultaty Maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie otrzymujemy wiele dobrych wiadomości - ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich - dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.

 

9 grudnia (piątek) -

napisz list w obronie praw człowieka w Gimnazjum im. Armii Krajowej w Żórawinie

 

Piszemy w sprawach:

- rdzennej społeczności Peace River: Walka o ocalenie ziemi przodków;

- Edwarda Snowden'a: jego odwaga zmieniła świat;

- Shawkan'a: Uwięziony za wykonywanie swojej pracy;

- Annie Alfred: Polują na części jej ciała;

Uchwałę w sprawie ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (20 listopada) – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – podjął 7 listopada 2014r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie zgodzili się, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle powinno się mówić, że dzieci mają swoje prawa, przypominać, że są one niezbywalne i należy ich zawsze przestrzegać.

 

W naszej szkole (już trzeci rok z rzędu) również obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W szkolnej czytelni powstała sala multimedialna, w której uczniowie mogli dowiedzieć się, gdzie na świecie łamane są prawa dzieci, i które organizacje pożytku publicznego pomagają najmłodszym.

 

 

Nauczyciele bibliotekarze zachęcali także do zapoznania się z Konwencją Praw Dziecka , a nauczyciele j. angielskiego i j. niemieckiego przygotowali karty pracy, dzięki którym uczniowie poszerzyli zasób słownictwa i wiedzy na temat Praw Dziecka.

 

Przed nami piątek pełen pozytywnych emocji!

Samorząd Uczniowski i Szkolny Rzecznik Praw Ucznia przygotowali niezliczoną ilość atrakcji  oraz kampanię informacyjną z okazji obchodów

Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka i Dnia Życzliwości!

 

Warto wiedzieć, że:

 

- "20 listopada br. po raz drugi w Polsce obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.

Polska na arenie międzynarodowej uznawana jest za ojczyznę praw dziecka, Janusz Korczak jest doskonale rozpoznawany w krajach, które ratyfikowały Konwencję o prawach dziecka, mamy więc społeczne zobowiązanie, aby te wypracowane przez lata standardy dotyczące praw dziecka upowszechniać również w Polsce."*

 

Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć film

 

- "21 listopada 2015 roku, na całym świecie, już po raz 43 obchodzony będzie World hello day.

Uchwalony w roku 1973 w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie do pokoju, we Wrocławiu obchodzony jest od 10 lat  pod nazwą Dnia Życzliwości i propaguje pozytywne postawy w relacjach międzyludzkich takich jak: wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i  działania na rzecz innych.

 

Hello, uśmiechnij się! Wzmocnij jasną stronę świata! Dołącz do wielomilionowego grona entuzjastów, którzy dbają o lepsze jutro! To główna idea działań podejmowanych w ramach obchodów tego dnia."**

 

 

* http://brpd.gov.pl/aktualnosci-listy-rpd/list-z-okazji-ogolnopolskiego-dnia-praw-dziecka-20-listopada

**http://www.wroclaw.pl/dzien-zyczliwosci/