PLATFORMA EDUKACYJNA

 Dnia 28.04.2017r., razem z naszymi koleżankami i kolegami z klasy 3c oraz wychowawcą p. Mileną Lis, udałyśmy się do Aresztu Śledczego przy ul. Świebodzkiej 1 we Wrocławiu. To tam realizowany jest ostatni etap programu prewencyjnego KMP we Wrocławiu ,,Gimnazjalisto! Twoje życie, Twój wybór!''

 

 

Po wejściu do więzienia zostaliśmy dokładnie sprawdzeni i przypomniano nam, że na teren aresztu nie można wnosić, między innymi, telefonów komórkowych. Naszej grupie został przydzielony wychowawca, który na co dzień sprawuje opiekę nad więźniami. Abyśmy lepiej zrozumieli zasady pracy w Służbie Więziennej, obejrzeliśmy filmy o historii polskiego więziennictwa i samym budynku przy ul. Świebodzkiej. Następnie, spotkaliśmy się z trójką osadzonych tam mężczyzn. Panowie szczerze opowiedzieli nam o swojej przeszłości, o błędach i niemądrych decyzjach, przez które trafili do tego przytłaczającego miejsca. Kradzieże, oszustwa, rozboje, a za nie wyroki po kilka i kilkanaście lat. Mieliśmy możliwość zadania osadzonym kilku pytań, na które chętnie odpowiadali. Sami przyznali, że była to dla nich szansa na oderwanie się na chwilę od więziennej monotonii.
Po krótkiej przerwie udaliśmy się na zwiedzanie aresztu śledczego. Wychowawca pokazał nam, jak wyglądają cele, spacerniak, miejsce spotkań osadzonych z adwokatami, a także sala widzeń z rodzinami. Wszystkie pomieszczenia były bardzo małe i wzbudzały w nas negatywne emocje. Czuliśmy się przytłoczeni i wręcz mieliśmy ochotę uciekać.
Zakończeniem pobytu w areszcie było powtórne przejście przez bramkę kontrolą i odebranie naszych legitymacji.


Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym programie. Wizyta w Izbie Dziecka, spotkania z policjantami, wreszcie pobyt w Areszcie Śledczym, zmusiły nas do wielu refleksji. Uświadomiliśmy sobie, że nie warto, na przykład poprzez błędy młodości, skracać swojej wolności.


Spotkani przez nas osadzeni bardzo żałowali swoich niemądrych decyzji, za które teraz bardzo płacą. Przekazali nam ważną lekcje.

 

Jagoda Drzewiecka i Marcelina Maios-Majewska kl.3c