PLATFORMA EDUKACYJNA

W dniu 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka w Naszej szkole został zorganizowany turniej międzyklasowy w piłkę nożną.

Rozgrywki odbywały się w systemie każdy z każdym. Najlepszym zespołem okazała się reprezentacja klasy 3B. Na podium znaleźli się również uczniowie z klasy 3A oraz 2A.  Na kolejnych miejscach sklasyfikowali się zawodnicy z klas: 2B i 2E.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.


18 maja to w naszej szkole niezwykle uroczysty dzień – Dzień Patrona Szkoły.

Dzień rozpoczął się Mszą Św. w intencji szkoły w Kościele Parafialnym p.w. Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Żórawinie, która celebrował ksiądz Daniel Herbowski.

Część oficjalną poprzedziło uroczyste wykonanie Hymnu Narodowego oraz przemówienie pani dyrektor Zuzanny Hauzy, która powitała znakomitych gości: wójta Gminy Żórawina Pana Jana Żukowskiego,przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Gminy Panią Jadwigę Babij, radnych Gminy panią Teresę Osińską i Pana Mariusza Damasiewicza, wicedyrektora Szkoły Podstawowej w Żórawinie Panią Agnieszkę Murawską, wiceprezesa Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz głównego specjalistę ds. Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu Pana Wojciecha Trębacza, sekretarza Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pana Waldemara Kolendo, skarbnika Okręgu Dolnośląskiego ŚZŻAK Pana Stanisława Ułaszewskiego, członka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pana Antoniego Zdrojewskiego, prezesa Obwodu Wrocław-Fabryczna Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Panią Annę Krupowicz, głównego specjalistę ds.  Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu Panią Sylwię Krzyżanowską, darczyńcę pamiątek po ojcu, żołnierzu Armii Krajowej - Bolesławie Kilu, przechowywanych w Szkolnej Izbie Pamięci Panią Jadwigę Dłużniak-Kobylską, przedstawicieli Rady Rodziców w składzie: przewodnicząca Pani Anna Bąk-Stachowska, zastępca przewodniczącej Pani Beata Kukla i skarbnik Pan Adam Kukla oraz nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej Nr 7 w Oleśnicy i Gimnazjum nr 18 we Wrocławiu.

W  dalszej części uroczystości młodzież Gimnazjum, pod przewodnictwem pani Magdaleny Rozenek, pani Hanny Kogińskiej-Marciniak, Pani Renaty Rewers i Pani Justyny Janus zaprosiła na spektakl słowno-muzyczny, który wszyscy oglądnęli w dużym skupieniu i nagrodzili gorącymi brawami. Uczniowie opowiedzieli w nim, jak ważna jest niepodległość i jak trudno było ją odzyskać. W ten sposób nawiązali do 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

            Następnie rozpoczęła się III edycja konkursu „Biało-czerwone wspomnienia”, który dotyczył postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. W jury zasiedli pani Sylwia Krzyżanowska i pan Wojciech Trębacz, pracownicy Oddziału Wrocławskiego IPN oraz pani Małgorzata Paszkiewicz – bibliotekarz w Gimnazjum. Należy dodać, że IPN ufundował cenne nagrody dla zwyciężczyń i uczestniczek konkursu.

W zmaganiach uczestniczyły przedstawicielki szkół należących do Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęły uczennice Szkoły Podstawowej Nr 7 z Oleśnicy – Klaudia Fryzowska i Martyna Możdżeń, które przygotowywała pani Beata Rubaszewska. Warto wspomnieć, że konkurs cieszy się uznaniem ekspertów i został doceniony za wysoki poziom merytoryczny i kształtowanie w uczniach postawy patriotycznej i czytelniczej.

W tym samym czasie gimnazjaliści wraz z wychowawcami wzięli udział w biegu patrolowym „Dla Niepodległej”, w którym musieli wykazać się sprawnością w różnych dziedzinach - rzucali granatem, szukali miny, odszyfrowywali depesze, udzielali pierwszej pomocy w warunkach polowych, a także musieli wykazać się znajomością historii Armii Krajowej. W rywalizacji zwyciężyła klasa 3a, drugie miejsce wywalczyła klasa 2e, trzecie zdobyli uczniowie klasy 3e. Gratulujemy!

 

Na koniec  Rada Rodziców przygotowała poczęstunek składający się z prostego żołnierskiego prowiantu - chleba ze smalcem i ogórkiem oraz z wykwintnych pysznych ciast upieczonych przez naszych Kochanych Rodziców.

 

 

 

Dnia 9 marca 2018 roku odbyła się wycieczka do Auschwitz, którą zorganizowała Pani Magdalena Rozenek – nauczyciel historii. O godzinie 7:30 przed budynkiem Gimnazjum spotkali się uczestnicy wyjazdu. Brali w niej udział uczniowie z klas drugich i trzecich. Podróż przebiegała w miłej atmosferze. Po przybyciu na miejsce z zainteresowaniem słuchaliśmy  przewodnika. Mieliśmy okazje zobaczyć ubrania  więźniów, ich zdjęcia a także opakowania po starych kosmetykach, garnki, buty oraz podpisane walizki. W miejscu straceń  zapaliliśmy znicz dla upamiętnienia zabitych tam osób. Auschwitz Oświęcim obóz przymusowej pracy. Auschwitz Birkenau to obóz koncentracyjny i miejsce masowej eksterminacji. Umieszczono tam krematoria i komory gazowe w których mordowano ludzi. Miejscu to wzbudza w człowieku głębokie przeżycia, przemyślenia. Nastrój zadumy. Do Żórawiny wróciliśmy ok. godz.19.

 Monika Szachniewicz


SZKOLNY FINAŁ PROJEKTU ,, KAMIENIE PAMIĘCI” – NIEZNANY BOHATER NIEPODLEGŁOŚCI


W tym roku kolejny raz uczniowie z koła historycznego brali udział w projekcie IPN. Cztery grupy projektowe poszukiwały postaci , które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Udało się znaleźć powstańców wielkopolskich : Stanisława Wituckiego, Jana i Stanisława Kołeczko, Józefa Tarnogrodzkiego i Kazimierza Mikołajewskiego. Dotarliśmy do rodzin tych powstańców. Otrzymaliśmy informacje. Bardzo cenne bo są to ostatni świątkowie historii , którzy mogli podzielić się swoją wiedzą. W książkach i Internecie uczniowie poszukiwali pozostałych informacji.  Dowiedzieli się o Powstaniu Wielkopolskim , jego  przebiegu i dowódcach . Poznali znaczenie powstania , dzięki któremu Wielkopolska po I wojnie światowej została włączona w skład powstającego wtedy Państwa Polskiego.

Swoją wiedzę i wykonane prace przedstawili 1marca  na apelu zorganizowanym przez Klub Historyczny AK  ku czci Żołnierzy Wyklętych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 lutego 2018r.  kolejny raz odbyła się Noc z filmem historycznym.

 

Tym razem gimnazjaliści oglądali film Andrzeja Wajdy pt. „Kanał”.

 

Dzięki filmowi  mieli okazję  poznać wydarzenia z II wojny światowej, a konkretnie z powstania warszawskiego. Film ukazuje jeden z końcowych epizodów walk w Warszawie. Młodzież obejrzała obraz z zainteresowaniem, a następnie wymieniła się wrażeniami.

 

W programie  Nocy z filmem historycznym znalazły się też filmy poświęcone Józefowi Piłsudskiemu, po obejrzeniu których gimnazjaliści rozwiązywali testy. Wieczór upłynął  w miłej atmosferze.